Jak dbać o zęby swojego pupila?
Co robimy w momencie, w którym rozboli nas ząb? To proste – idziemy do dentysty. A co ma zrobić zwierzę, kiedy zacznie mu dokuczać ból zęba? Koty i Psy dobrze potrafią maskować ból i niestety w momencie, w którym widzimy, że coś jest nie tak, jest już za późno na leczenie i zostaje tylko ekstrakcja bolącego zęba. Dlatego tak ważne jest działać już wcześniej i profilaktycznie sprawdzać stan uzębienia naszych pupili. Na rynku obecnie mamy sporo preparatów, które mogą nam w tym pomóc:
- Szczotka i pasta do zębów – tradycyjna i najbardziej skuteczna metoda, w końcu sami coś o tym wiemy. W internecie znajdziemy dużo poradników o tym jak przyzwyczaić Psa lub Kota do takich zabiegów. Jednak warto sięgać po dobrej jakości pasty enzymatyczne, które rozprowadzone na dziąsłach dają bardzo skuteczne działanie.
- Żel do aplikowania na dziąsła.
- Płatki na palec do czyszczenia zębów.
- Glinka biała – wymieszana z wodą działa jak pasta do zębów .
Co jeszcze może wspomóc utrzymać zęby w dobrej kondycji:
- Naturalne gryzaki – uszy królicze (koniecznie z sierścią), suszone mięso.
- Patyczki matatabi – dla kotów.
- Suplementy – algi morskie.
- Surowe mięso – twarde kawałki zmuszają Zwierzę do żucia, natomiast włókna działają jak “nić dentystyczna”.
Czy karma sucha wspomaga “ścieranie kamienia”?
Niestety jest to mit często powielany przez producentów takowej karmy. Nie zostało nigdzie udowodnione, że karma sucha mogłaby “ścierać” kamień z płytki nazębnej. Z badań, które opisał Profesor Anton Beyen w swojej publikacji wynika wręcz, że to karma mokra przyczynia się do zapobiegania odkładania się kamienia nazębnego u zwierząt: kulka karmy o elastycznej strukturze i niskiej podatności na kruszenie przyczynia się do mechanicznego oczyszczania zębów. Kulka karmy, w którą ząb może się zagłębić bez jej skruszenia, ma działanie ścierne na powierzchnię zęba, co skutkuje usunięciem istniejącej płytki oraz ogranicza powstawanie nowej (Beynen A.C. 2010. Optymalizacja diety weterynaryjnej dla psów ze schorzeniami przyzębia).
Czym grozi zbieranie się kamienia nazębnego u naszych pupili?
Pierwszą rzeczą jest na pewno ból i dyskomfort. Zwierzę z tego powodu może przestać jeść, stanie się apatyczne, a w skrajnych przypadkach tak silny ból może powodować agresję. Nieleczone zęby powodują również szereg chorób mogących zaatakować organizm zwierzaka. Stan zapalny może przerzucić się na inne narządy takie jak: serce, wątroba czy nerki. Przy Psie lub Kocie z niewydolnością nerek kontrola stanu uzębienia może znacząco poprawić przebieg choroby, natomiast nieleczone problemy z zębami znacznie utrudniają leczenie tego schorzenia.
Jeżeli kamień pojawił się już u Twojego Pupila to nie pozostaje nic innego jak wybrać się do weterynarza-stomatologa na zabieg sanacji jamy ustnej. Warto zwrócić uwagę na to, żeby pakiet obejmował zdjęcie RTG oraz narkozę odpowiednio dobraną do stanu zdrowia zwierzaka.