Strona główna Blog Dom bezpieczny dla kota #1 Zabezpieczenia…

Dom bezpieczny dla kota #1 Zabezpieczenia okien i balkonu

Przewidywany czas czytania: 6 minut

Zostajesz opiekunem domowego tygrysa? Koniecznie zadbaj o jego bezpieczeństwo. W tej serii artykułów dowiesz się, jakie potencjalne niebezpieczeństwa czyhają na nasze mruczki i jakie kroki możesz podjąć, aby Twój kot cieszył się każdą chwilą spędzoną z Tobą jak najdłużej. Cykl zaczynamy jednym z punktów zapalnych rozmów adopcyjnych – zabezpieczeniach okien i balkonów.

Jak mantrę powtarzamy informację o konieczności osiatkowania balkonu i zabezpieczenia okien przed adopcją kota. Mimo rosnącej świadomości, czasami spotykamy się z zarzutami o przesadę i przytaczaniem niezwykle szkodliwego mitu o tym, że kot zawsze ląduje na czterech łapach a poza tym jako zwierzę inteligentne na pewno będzie uważał. Nic bardziej mylnego!

Zamontowanie zabezpieczeń powstrzymujących zwierzęta przed zagrożeniem w postaci wypadnięcia z balkonu lub okna jest naszym bezwzględnym warunkiem adopcji. Niestety zdarza się, że słyszymy argumenty o tym, że osiatkowanie jest drogie, jest defektem wizualnym, że to jak trzymanie kotów w „klatce”. Tymczasem, zamontowanie zabezpieczeń jest zdecydowanie tańsze niż np. operacja składania kotu szczęki, a przede wszystkim, nie wiąże się z cierpieniem i stresem naszego pupila.

Koty według badań mentalnie można porównać do trzyletniego dziecka. Ich mózgi nie są w stanie myśleć abstrakcyjnie i przewidywać skutków swoich działań. Mają dużo gracji, ale nie zawsze myślą rozsądnie. Nierzadko zdarza im się wyskoczyć w przepaść za ptakiem. Na szczęście, myślenie abstrakcyjne posiada nasz gatunek. Potrafimy sobie wyobrazić konsekwencje naszych działań. Chwała nam za to! Dzięki temu to my możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych mruczków.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące montowania zabezpieczeń:

  • Czy muszę osiatkować wszystkie okna?

Nie, wystarczy osiatkować te otwierane na oścież. Te, które uchylasz, wystarczy zabezpieczyć metalową lub plastikową kratką. Niezabezpieczone okno uchylne również może stanowić zagrożenie – kot może się w nim zaklinować, co może być tragiczne w skutkach.

  • Co jeżeli mam problem ze spółdzielnią, która nie chce zgodzić się na zamontowanie siatek?

Nie ma problemu, zamontuj otwieraną siatkę na drzwi balkonowe. Umożliwi to wietrzenie mieszkania bez konieczności zamykania kota w osobnym pomieszczeniu.

  • Co jeżeli nie chcę trwale ingerować w elewację lub ramy okien?

Do osiatkowania można użyć zaczepów oraz kleju silikonowego a przy wyprowadzce rozpuścić użyte produkty acetonem.

  • Czy osiatkowanie jest drogie?

Zależy od specyfiki konkretnego balkonu i poziomu „trudności” zamontowania siatki. Możecie zamówić specjalistyczną firmę, która zamontuje ją Wam profesjonalnie, lub zamontować zabezpieczenia samemu i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wszystko zależy od Waszych umiejętności.

Pamiętaj, że inwestycja w zabezpieczenia dla Twojego kota to nie tylko troska o jego bezpieczeństwo, ale również o Twój spokój i komfort. Dzięki nim Twój pupil będzie mógł cieszyć się świeżym powietrzem i obserwować świat z bezpiecznej perspektywy a Ty zyskasz pewność, że dbasz o swojego puchatego członka rodziny.

Quiz o bezpieczeństwie kotów

Podziel się ze znajomymi