Strona główna Blog Dlaczego kastracja jest ważna?

Dlaczego kastracja jest ważna?

Przewidywany czas czytania: 4 minuty

Dlaczego kastracja jest ważna? 

Kastracja czy sterylizacja? Czy jest jakaś różnica? Kiedy należy wykonać zabieg? Czy w ogóle trzeba? Wielu właścicieli psów zastanawia się czy to rzeczywiście konieczne. Niestety dalej można usłyszeć głosy, że to okaleczanie zwierzęcia i że choć jedna ciąża musi być. W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości co do zasadności tego zabiegu.

Kastracja a sterylizacja

Zarówna kastracja jak i sterylizacja są zabiegami wykonywanymi chirurgicznie w pełnej narkozie. Przyjęło się, że kastrujemy samców, a sterylizujemy samice. Nie jest to jednak prawda. Oba zabiegi możemy wykonać niezależnie od płci pacjenta. Czym się więc różnią?

Kastracja jest to zabieg trwałego usunięcia wszystkich organów rozrodczych, tj. macicy wraz z dwoma jajowodami oraz jąder wraz z nasieniowodami. Jest to zabieg nieodwracalny dzięki któremu zwierzę jest w pełni pozbawione funkcji rozrodczych. Dodatkowo dzięki usunięciu gonad, spada produkcja hormonów płciowych, a co za tym idzie dochodzi do zahamowania rui oraz popędu seksualnego. 

Sterylizacja jest zabiegiem polegającym na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów (samice) lub nasieniowodów (samce), bez usuwania ich. W tym przypadku jądra, macica oraz jajniki pozostają. Jest to zabieg, który jedynie pozbawia funkcji rozrodczej, natomiast nie hamuje produkcji hormonów.

Wiemy już czym różnią się te dwa zabiegi. Pytanie teraz co lepsze? Dzięki kastracji nasze zwierze nie tylko nie jest w stanie się rozmnażać, a co za tym idzie nie zwiększamy bezdomności, ale też nie narażamy go na wystąpienie chorób układu rozrodczego – nowotworów, stanów zapalnych, ropomacicza itd. W przypadku sterylizacji ten problem nie znika, ponieważ gonady nadal są obecne. 

Kiedy należy wykonać zabieg?

To czy zwierzę może zostać poddane zabiegowi ocenia weterynarz w momencie kiedy nasz pupil osiągnie dojrzałość płciową. U psów zazwyczaj jest to między 6-12 miesiącem życia (rasy duże i olbrzymie dorastają później niż małe). Nie ma oczywiście górnej granicy poddawania psów temu zabiegowi. Kastracja jak i sterylizacja są zabiegami bezpiecznymi, i można powiedzieć że nawet już rutynowymi. Należy jednak pamiętać o wykonaniu profilaktycznych badań przed zdecydowaniem się na operację. Mowa tu przede wszystkim o badaniu krwi (morfologia i biochemia). Dodatkowo warto przeprowadzić badanie kardiologiczne, czyli ECHO serca oraz badanie osłuchowe pracy płuc. 

Kastracja chemiczna

Jest kastracją jedynie z nazwy. Nie jest to zabieg chirurgiczny, więc często jest wybierana “na próbę” przed ewentualnych zdecydowaniem się na operację. Polega na wszczepieniu pod skórę implantu, który zawiera deslorelinę. Substancja ta powoli jest uwalniana do organizmu zwierzęcia w celu zahamowania produkcji hormonów płciowych. Jest to rozwiązanie jedynie czasowe, w pełni odwracalne, a więc nasz pupil w dalszym ciągu jest narażony na rozwój chorób oraz ewentualne dalsze rozmnażanie.

Program gminnej darmowej kastracji

Jest to projekt pojawiający się cyklicznie, dzięki któremu mieszkańcy danej gminy mogą skorzystać z darmowej kastracji dla swojego pupila. Pies musi posiadać książeczkę zdrowia oraz aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Przed przystąpieniem do programu należy również zwierzę zaczipować. Zabiegi przeprowadzane są w wybranych gabinetach weterynaryjnych.

Podziel się ze znajomymi