Strona główna Blog ABC wakacji z psem

ABC wakacji z psem

Przewidywany czas czytania: 4 minuty

Jasny kudłaty pies leży na plaży w okularach przeciwsłonecznych na pysku.

Wakacje z psem

Wakacje to czas intensywnych wyjazdów. Jeśli masz psa, każdy wyjazd wymaga nieco większego planowania, ale nie martw się – jesteśmy tu, żeby Ci pomóc. Jak się przygotować? Co ze sobą zabrać? Co muszę załatwić przed wyjazdem? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule.

Zdrowie

Podstawą przed wyjazdem jest zdrowie i bezpieczeństwo psa. Sprawdź czy twój towarzysz posiada aktualne szczepienie na wściekliznę oraz choroby zakaźne, zadbaj o odrobaczenie. Szczególną uwagę zwróć na zabezpieczenie twojego pupila przed kleszczami – ustal wcześniej, co sprawdza się najlepiej w waszym przypadku, używaj tylko specyfików przeznaczonych dla Zwierząt. Jeżeli twój zwierzak choruje przewlekle, miej ze sobą jego historię leczenia w przypadku konieczności wizyty u miejscowego weterynarza. Jeżeli twój pies ma chorobę lokomocyjną, udaj się do weterynarza po leki odpowiednio wcześnie. W przypadku wyjazdu za granicę, poza uzupełnioną książeczką musisz posiadać paszport. Obowiązkowy również jest chip. Na stronie rządowej: gov.pl przewóz zwierząt upewnij się, jakie zasady dotyczące transportu Zwierząt za granicę obowiązują w kraju, do którego się wybieracie.

Bezpieczeństwo

Absolutną koniecznością na co dzień w życiu z psem jest zadbanie o jego oznakowanie, tym bardziej powinniśmy zwracać na to uwagę przy wyjazdach. Nikt nie przewidzi tego, że w danym momencie, w danym miejscu pies zaginie. Podstawą znakowania jest chip, który posiada indywidualny numer identyfikacyjny, wszczepiany jest pod skórę zwierzęcia na całe życie zupełnie mu nie przeszkadzając. Chip można odczytać za pomocą czytnika chipów przybliżając do psiego karku, dzięki temu w momencie znalezienia psa łatwiej będzie cię namierzyć. Obowiązkowo po założeniu zarejestruj chip w SAFE-ANIMAL, czyli międzynarodowej bazie danych. Dodatkowo na akcesoriach, które nosi twój pies (szelki, obroża) umieść adresówkę z kontaktem do siebie. Tutaj opcji jest kilka: haftowane nakładki lub zawieszki. Jeżeli twój pies nie ma wypracowanego przywołania, nie spuszczaj go ze smyczy. Zamiast tego zaopatrz się w długą linkę dla jego swobody w eksploracji nowego terenu. Wakacje poza odpoczynkiem kojarzą się również ze wzmożoną aktywnością, pamiętaj jednak, że zawsze trzeba dostosować ją do możliwości fizycznych psa.

Podróż autem

Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie podczas przewożenia psa samochodem. W żadnym wypadku zachowanie psa nie powinno utrudniać kierowania pojazdem, a także nie narażać go na stres czy utratę zdrowia w trakcie transportu. Nie umieszczaj psa na przednim siedzeniu, nawet ułożony zwierzak może w każdej chwili zachować się nieprzewidywalnie. Wydziel dla niego miejsce na tylnej kanapie lub bagażniku (kufer połączony z kabiną). Masz do wyboru dwie opcje. Pierwszą jest umieszczenie psa w transporterze/klatce. Klatka powinna być solidna, stworzona do transportu zwierząt, mały transporter koniecznie przełóż pasem. Drugą opcją jest przypięcie pupila specjalnym pasem do SZELEK. Nie może być to obroża, gdyż w trakcie wypadku pies przypięty za obrożę może uszkodzić sobie kręgosłup. Jeżeli w danym momencie nie posiadasz specjalnego pasa, przełóż przez szelki pas samochodowy. Wybór pasa i szelek powinien być świadomy, najlepiej zdecydować się na te z atestem. Dla komfortu pupila warto również zaopatrzyć się w matę samochodową, która nie tylko zabezpieczy tapicerkę, ale wydzieli bezpieczne miejsce dla psa. Możesz umieścić tam jego ulubiony kocyk lub legowisko. Nie podawaj pupilowi posiłku 3-4h przed podróżą. Podczas długiej podróży zaplanuj postoje według potrzeb Twojego psa. Zwracaj uwagę (szczególnie w upalne dni) na nawodnienie. Absolutnie nie zostawiaj psa samego w aucie, na stację bez problemu wejdziesz z psem.

 Aby ułatwić Wam pakowanie przygotowaliśmy check listę bagażu pupila. Udanego urlopu!

Podziel się ze znajomymi